- blog
- komentarji: 0
- deljenja: 0
Kaj je Sheepdog?
Revija MOJ PES, 1. članek - Če bi me nekdo vprašal, kaj počnemo ter kaj za to potrebujemo bi verjetno težko odgovorila. V kolikor pa vam lahko v nekaj odstavkih razložim zgodovino ter razvoj tega športa, je za vas tukaj krajši članek. V njem razložim tudi osnove samega dela.
Sheepdog ali zganjanje živali, je šport, ki se začel konec 18 stoletja. Razvil se je, da so kmetje ugotovili, kako različni psi delajo pod istimi pogoji.
Originalna proga, je bila postavljena tako premišljeno, da drži standard vse do danes.
Najbolj uporabljena pasma je Border Collie, vendar pa je bilo za delo na kmetiji in z živino vzrejenih kar nekaj pasem, vsaka za malo drugačen namen. Veliko je stvari, ki si jih lahko pomagamo s psom, najpogosteje pa se psa potrebuje, da gre po čredo na pašnik in jo pripelje k vodniku, jo pospravi v hlev, premakne na drug pašnik, kjer ima svežo pašo, loči samo del črede stran ali pa jo drži na mestu medtem, ko živali pregleduje veterinar.
Poleg Border Collija, se z delo uporablja tudi Avstralski Kelpi, Avstralski ovčar, Avstralski govedar, Bearded Collie, Belgijski Malinois, Belgijski ovčar, Belgijski Tervuren, Flandrijski ovčar, Briard, Škotski ovčar, Staroangleški ovčar, Nemški ovčar, Pumi, Rottweiler, Šetlandski ovčar ter Welsh Corgiji. Vsaka pasma psa ima svoj unikaten način dela. Nekatere je potrebno bolj vzpodbujati, drugim hitro pade koncentracija, nekatere pa je potrebno imeti pod budnim očesom.
Na žalost pa veliko od teh naštetih psem ni več tako pogosto uporabljanih za njihovo prvotno delo.
Pašni nagon, je spremenjen plenilski nagon, ki so ga z premišljeno dolgoletno vzrejo oblikovali v nagon, ki ga človek pri psu med delom z čredo z lahkoto obvladuje. Najpogosteje se pse uporablja pri delu z čredo ovac ali krav, venar pa tudi delo z racami, kozami, goskami in purani ni tuje.
Psi lahko delajo z čredo, na kar nekaj načinov. Ločujemo jih na pse, ki vodijo čredo naprej od zadaj in pse, ki čredo zbirajo skupaj, kar pomeni da tečejo pred njih, jih obrnejo proti vodniku med tem pa obdržijo na kupu.
Prav zato, je pri različnih pristopih psa do živali, potrebeno pristop treninga prilagoditi. V nekaterih pasmah, se opazi mešanje obeh tipov nagona. Največja razlika med psi, ki zganjajo čredo skupaj in psi, ki jo vodijo je, da prvi ne bodo samo delali z čredo vendar pa bodo skozi trening pričeli delati tudi skupaj z vodnikom, medtem ko psom, ki imajo nagon usmerjen k vodenju od zadaj, ni tako pomembno ali peljejo čredo stran ali proti vodniku.
Skozi vzrejo, za druge namene, se hkrati izgublja naravna sposobnost pasme za delo. Tako je vedno več psov, ki sicer imajo pašni nagon vendar jim manjka naravne sposobnosti, kar v samem začetku ne predstavlja ovire.
Pomanjkanje naravne sposobnosti za delo se kaže v kasnejši fazi, ko je pes primoran več delati sam in se mora znajti brez pomoči vodnika. Na primer, je poslan nekaj sto metrov stran, da pripelje čredo nazaj, da pa to uspešno naredi, mora biti sposoben sprejeti odločitve sam, brez dodatnih povelj vodnika.
Pes mora biti sposoben dobro prenašati pritisk tako črede kot vodnika nanj. Vse reakcije psa so povezane z pritiskom, ki ga pes občuti iz ene ali druge strani. Naša naloga pa je, da razumemo pritisk, ter ga naučimo kako naj se nanj odziva. Da je pes koristen, more obvladati držanje ravnovesja saj je tako zmožen premikati in obvladovati čredo. Vedno se postavlja na “pravilno mesto”, ki je zanj na drugi strani črede od vodnika, tako doseže točko ravnovesja. To pomeni, da čredo ustavi in prepreči, da bi mu pobegnila. Nekateri psi, to izrazito kažejo že nagonsko, druge je potrebno k tem malo bolj spodbuditi.
Za vodnika začetnika je pomembno, da razume tako obnašanje psa tako med treningom, kot v vsakdanjim življenjem, saj se veza zaupanja med psom in vodnikom gradi tako med delom, kot na sprehodu. To največkrat odloči ali imaš na koncu dobrega, povprečnega ali slabega psa pri delu. Prav tako, pa je potrebno razumeti obnašanje črede, saj je potrebno predvideti kaj razmišlja, da lahko psa pošljemo v pravo smer. To je zelo pomembna ampak hkrati tudi kar zahtevna naloga.
Pri psih z močnim nagonom, se pogosto pokažejo situacije v vsakdanjem življenju, kot je ščipanje v noge med tekom, kroženje okrog otrok ali celo lovljenje koles, avtomobilov, tovornjakov. Tako obnašanje psi razvijajo ponavadi iz dolgčasa ko smo zdoma ali nimao prave zaposlitve, kar pa je težko omejiti, če se s tem spopadeš prvič. Nekateri zatirajo pašni nagon že pri mladičku, vendar pa nam to kasneje, če bi želeli psa uporabiti za delo z čredo nikakor ne pomaga. Takim psom, se nagon najlažje usmeri z dejanskim delom z čredo, kjer je psu dovoljeno razvijati nagon, hkrati pa začenja z rednim delom razumeti, kdaj ga je smiselno uporabiti in kdaj ne. Nagon se najlažje oblikuje že pri mladičku, saj je še nebrušen diamant. Če začnemo pravilno, je kasneje z odraslim psom, veliko lažje in precej manj stresno tako za nas kot za psa.
Preden začnemo z treningom, je potrebno imeti dobre pogoje, kot je je manjši ograjen prostor, najlažje kar okrogel, da se izognemo nepotrebnim kotom, kamor se lahko žival umakne. Ker se ovce najraje držijo skupaj, je osnove najlažje naučiti z njimi, čeprav bi psa kasneje potrebovali tudi za delo z drugimi živalmi.
Prav tako, pa je priporočljivo imeti nekaj osnovnega znanja, da razumemo, kako delujejo pasji možani med delom z čredo.
Pripravljeni moramo biti prevzeti vso odgovornost, ko stvari ne gredo kot smo si zamislili. Prav tako pa se moramo zavedati, da je narediti dobrega delavnega psa proces, ki se ne zgodi čez noč ampak zahteva kar nekaj potrpežljivosti in trdega dela. Vendar je, ko stopiš korak nazaj, in na koncu opazuješ svojega psa, kako elegantno opravlja svoje delo, vredno vsake sekunde.
Avtor: Kaja Špruk